Maximální počet účastníků v kurzu je 10, minimální 4.
KST = Kraniosakrální tetapie, PsE = Práce s Energií, KSB = Kraniosakrální biodynamika
Ve spodní části této stránky je rozepsaný Program kurzu a hned pod ním je formou e-shopu Nabídka termínů kurzů, kde se můžete přihlásit (po rozkliknutí řádky + ).
____________
Kurz je vhodný i pro začátečníky. Klade si za cíl vyškolit kraniosakrální terapeuty, kteří budou moci kraniosakrální terapii provozovat buď ve svém volném čase, anebo také profesně. Profesně to lze za předpokladu, že máte buď zdravotnické či fyzioterapeutické vzdělání, anebo jste maséři či máte volnou živnost na služby osobního charakteru. Přihlásit se může kdokoli, kdo má zájem a také vlohy pro klidnou jemnou dotykovou terapii. Absolventi získají certifikát (osvědčení o absolvování kurzu) na základě závěrečné zkoušky. Výstupem je tedy vyškolený kraniosakrální terapeut, který může nabízet ošetření touto metodou široké veřejnosti a který si může, pokud bude chtít, dále rozšířit kraniosakrální dovednosti o nejvyšší stupeň, tj. KST III.
Kurz KST I+II+PsE trvá čistého času 6 dní, které jsou rozloženy do několika týdnů a většinou se koná v Praze. Jeho součástí je i 1-denní seminář KSB (kraniosakrální biodynamika) a 1-denní Práce s Energií. Obojí je důležitá součást umění kraniosakrálního ošetření. Následný kurz KST III (2-denní) je dobré absolvovat až za několik měsíců (klidně i až za rok) poté. Není bezpodmínečně nutné mít KST III, abyste provozovali praxi jako kraniosakrální terapeut. Nicméně ošetření KST III je zajímavé a málokdo ho v praxi poskytuje, protože se skoro nikde nevyučuje. Navíc některé specifické potíže vyžadují znalosti a dovednosti z KST III. V běžné praxi si často vystačíte s KST I+II.
Na kurzu pracujeme ve dvojicích na moderních masážních stolech změkčených další vrstvou molitanu. Kurz probíhá v útulném prostředí, kde mají účastníci k dispozici skripta, učebnice a didaktické pomůcky. Praxi věnujeme mnohem více času než teorii. Zdánlivě složité věci vysvětluji lidsky srozumitelně. Vzhledem k nízkému počtu účastníků je prostor pro zodpovězení všech vašich dotazů. Kurz je určen pro kohokoli, koho téma zajímá (maséři, fyzioterapeuté, psychoterapeuté, kosmetičky, lékaři, léčitelé…,ale i laici, kteří se na to cítí). Kurz sám o sobě je příjemný zážitek, KST je příjemná metoda pro obě role – ošetřovaného i ošetřujícího. Je to metoda dotyková, jemná a provádí se vleže na zádech v pohodlném lehkém oblečení. Naučí se to každý, kdo má v rukou cit a oplývá trochou intuice a vnímavosti. KST startuje a posiluje samoozdravné procesy v těle i duši.
Již po ukončení základního kurzu KST I+II můžete metodu používat, ale abyste byli kryti před svými klienty, že jste skutečně kraniosakrální specialista, potřebujete certifikát absolventa KST (a jestliže se tím chcete živit, pak samozřejmě také živnostenský list). Jediná podmínka pro získání certifikátu (kromě plné účasti na kurzu) je absolvování 1 placené supervize (1000 Kč). To je odborná konzultace (můžete ji nazvat také závěrečná zkouška), která probíhá tak, že si se mnou po ukončení kurzu domluvíte individuální termín – ideálně za 1 až 2 měsíce po kurzu, ukážete mi celý postup KST I+II, já vám zodpovím dotazy, opravím eventuální chyby a dostanete certifikát. K tomu, abyste tuto metodu mohli provozovat na ŽL, vám však certifikát KST nestačí, a to ať kurz KST absolvujete u kteréhokoli učitele. Živnostenský úřad vydává ŽL na podobné metody pouze v rámci živnosti Masérské, rekondiční a regenerační metody, která je vázaná na absolvování REKVALIFIKAČNÍHO MASÉRSKÉHO KURZU nebo na fyzioterapeutické vzdělání. Certifikát KST úřady nezajímá. Někteří kraniosakrální terapeuté provozují kraniosakrální terapii na volnou živnost „Služby osobního charakteru“, na kterou žádný „papír“ pro úřady nepotřebujete předkládat, což je nejjednodušší cesta, ale netuším, jak se na to tváří úřady, jestliže se prezentujete jako ks-terapeut.
Než se do našeho kurzu přihlásíte, doporučuji přečíst si také článek „Informace pro zájemce o kurzy“ v sekci CO BYSTE MĚLI VĚDĚT.
Občas se ke mně dostávají dohady typu, zdali je kurz plnohodnotný a kompletní, když trvá jen 6 až 8 dní (8 včetně KST III), zatímco některé jiné školící organizace pořádají roční nebo i dvouleté výcviky KST. Samozřejmě, že moje kurzy jsou plnohodnotné a kompletní. Jaký je tedy rozdíl?
Jeden z důvodů je, že organizace pořádající dlouhodobý výcvik NEUVÁDĚJÍ ČISTÝ ČAS VÝUKY, nýbrž jen celkový čas (tedy i dny mezi, kdy kurz neprobíhá), mají pevně daný rozvrh termínů (stupňů) rozprostřený do delšího časového období (pár dní jednou za 2 či 3 měsíce), a proto je kurz roztažený na rok nebo dva. Ale když se vám pak některý z termínů nehodí, máte smůlu. U mě si třeba termín KST III můžete vybrat tak, jak se vám to hodí, třeba za 2, 4 nebo 6 měsíců po KST I+II. Já uvádím čistý čas výuky, a protože u mě jdou první stupně KST I a KST II rychle za sebou v rozmezí týdnů a KST III pak není povinná ani pevně termínově předem daná, opticky vypadá studium KST u mě znatelně kratší. Kdybych například vyhlásila povinné všechny stupně KST plus povinné 2-denní opakování a supervizi a dala vám na vše předem pevné termíny s 3-měsíčními přestávkami mezi jednotlivými pasážemi výuky, byl by to rok studia. Jenže já nabízím jako celek povinně pouze prvních 6 dní, které jdou rychle za sebou. „Zbytek“ jen doporučuji a je dobrovolný.
Druhý důvod, díky němuž jsou kurzy někde jinde delší, je ten, že se tam v několika prvních dnech naučíte vše, a další dny (týdny, měsíce) to už jen stále dokola „trénujete“. Samozřejmě, že když je na takovém kurzu běžně 20 nebo 30 účastníků i více, nestíhá školitel tak rychle všechny kontrolovat narozdíl od mých kurzů, kde je max. 10 účastníků, protože kurzy nedělám z komerčních důvodů. A to „opakování“ řeším jednorázovou hodinovou supervizí, na které jasně vidím, zda jste vše správně pochopili a umíte to nebo ne. Trénovat můžete doma. Supervizí můžete absolvovat kolik chcete, ale mám zkušenost, že 1 supervize každému stačí. Nebo max. 2. Termín supervize si můžete sami zvolit. Kromě toho čas od času pořádám dobrovolný jednodenní opakovací kurz pro ty, kteří učivo pozapomněli a nejsou si jisti.
Třetí důvod proč jsou některé kurzy delší je ten, že některá školící střediska vyučují velmi podrobně anatomii a zkouší z ní. V takové míře se mi to zdá přehnané, nejsme medici. Na mém kurzu KST I se naučíte sice v rychlosti (vše máte ve skriptech, která dostanete, a tak si to můžete osvěžit doma po kurzu), zato celkem podrobně anatomii kraniosakrálního systému, do něhož spadá lebka, páteř, mozkové pleny, mozek, mícha, komorový systém, princip cirkulace mozkomíšního moku a jeho funkce, fascie a jejich funkce (až vám z toho půjde hlava kolem 🙂 , ale díky tomu pochopíte proč metoda funguje). A na kurzu KST II se naučíte vše o lebečních kostech, kůstkách a švech. Také si ukážeme na figuríně, kde leží vnitřní orgány v dutině hrudní a břišní. Někde jinde se to však učí asi ještě podrobněji, což se mi zdá opravdu zbytečné, protože k praxi KST vám to nijak nepomůže. Ba co více, někde vyučují detailně a dlouze historii KST, což považuji už úplně za ztrátu času, vzhledem k tomu, že si to můžete přečíst ve skriptech, učebnicích nebo na internetu. Jenže tam, kde takto natahují výukový čas, zvýší tím natažením svůj finanční zisk.
Z mých zkušeností (i ze zkušeností dalších lidí) z dlouhodobých kurzů mohu uvést ještě čtrtý důvod, proč některé kurzy jsou delší, a to ten, že někde je čas určený na výuku z velké části vyplněn zbytečnou „omáčkou“ nesouvisející s tématem (to je častý jev), kterou si však zaplatíte.
Hodnotit krátkodobé kurzy KST negativně, bez hlubší znalosti jejich průběhu, je neobjektivní. Ve výsledku se na většině tzv. dlouhodobých kurzů (výcviků) nenaučíte o moc víc (někde dokonce méně) praktických dovedností než na většině tzv. krátkodobých kurzů (ať už ty krátkodobé pořádá kdokoli). Toť z mojí osobní zkušenosti. Rekvalifikační masérský kurz, který je nabitý znalostmi, taky netrvá roky, ale jen týdny a je velice efektivní. Čas se na něm zbytečně nenatahuje jen kvůli tomu „aby to vypadalo“ a „aby se na tom pořádně vydělalo.“
Po rozkliknutí řádky s kurzem (+) se objeví podrobnosti – adresa místa konání kurzu, cena/záloha, přihláška (formou e-shopu) a časový rozvrh.
Časový rozvrh:
Časový rozvrh:
Časový rozvrh:
Časový rozvrh: